Türkiye nin Milli savunma sistemi Adını siper koyduk

0
450

Başkan Recep Tayyip Erdoğan TÜBİTAK SAGE Yerleşkesi’nde Milli Teknoloji Geliştirme Altyapıları açılış törenine katılan Erdoğan, özetle şöyle dedi:
Buradan çok önemli bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Uzun menzilli bölgesel hava füze savunma sistemine olan ihtiyacımız farklı vesilelerle gündeme geliyor. Bu sistemin ülkemizin güvenliği için önemi ortadadır. Türkiye’yi zamanla bu alanda farklı bir lige çıkaracak bir projenin ilk adımını bugün atıyoruz. Milli uzun menzilli bölgesel hava füze savunma sisteminin oluşturulmasına yönelik çalışmalar Savunma Sanayi Başkanlığımızın öncülüğünde TÜBİTAK SAGE, ASELSAN ve ROKETSAN tarafından başlatıldı. İlk teslimatları 2021 sonunda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bugün ayrıca tarihi önemdeki bu projemizin de ismini ilan ediyoruz. “SİPER” adıyla başlattığımız milli uzun menzilli bölgesel hava füze savunma sisteminin hayırlı olmasını diliyorum. Savunma sistemi olduğundan adını Siper koyduk.

OPMER projesiyle hassas teknolojiye sahip optik bileşenleri milli kabiliyetlerimiz ile geliştirme imkanına kavuştuk. Bu sayede kritik tasarımların bilgi birikiminin ve ödenen yüksek tutarların yurt içinde kalmasını sağlıyoruz. Tesiste uydu kameralarının yanında yurtdışından tedarikinde zorluklar yaşanan büyük çaplı aynalar da üretilecek.
Son yıllarda Türkiye’ye karşı yoğunlaşan saldırıların arkasındaki sebeplerden birinin de uyguladığımız bağımsız politikalara duyulan tepki olduğunu biliyoruz. Siyasette ne kadar bağımsız olursak olalım iş dönüp dolaşıp savunma sanayimizin gücüne dayanıyor. Ciddi mesafeler kat ettik. Savunma sanayisinde yüzde 20’lerdeki yerlilik millilik oranını yüzde 65’e çıkarttık. Yaşadığımız dönemin tarihe altın harflerle kazınacağına inanıyorum.
Artık milli olarak geliştirilen silah sistemlerinin testleri, seri üretilen mühimmatların kafile kabul testleri, yurtdışından satın alanın silah sistemlerinin testleri bu kuruluşumuz tarafından yapılacak. HABRAS’ın işletmeye alınmasıyla savunma sanayisinde Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin gibi sınırlı sayıda ülkenin sahip olduğunu önemli bir yeteneğe ve altyapıya kavuşmuş olduk.
PULAT, entegre edildiği tankı sahada maruz kalacağı tehditlere karşı koruyan bir sistem. Tahrip sistemi çok kritik bir teknolojidir. Bu sistem tehdidi tanka ulaşmadan havada etkisiz hale getirilmesi için geliştirilmiştir. En önemli muharip gücü olan tank birliklerimiz hayati bir teknolojiye kavuşmuştur.
IŞIN projesi kapsamında yerli imkanlarla üretilen lazer sistemlerimiz yüksek isabet oranı ile hedefler üzerinde üstün başarı sağladı. İlk prototipte yurtdışından tedarik edilen lazerler proje kapsamında millileştirildi. Ülkemiz savunma uygulamalarına uygun KW üzeri lazer yapan ülkeler arasına girdi. İlk denemelerde büyük başarı sağlayan sistem önümüzdeki dönemde hava araçlarında ve gemilerde kullanılabilir hale gelecek. Gurur verici bir çalışma. Elektromanyetik fırlatma sistemi SAPAN’ı bugün hayata geçiriyoruz. Bu bir taarruz sistemidir, maliyetleri oldukça yüksek, kimyasal yakıtlarla ulaşılması riskli olan sesin 6 katı ve üstü, yani hipersonik hızlara SAPAN ile erişebileceğiz. Hipersonik hızdaki mühimmatın takip edilmesi ve imha edilmesi çok zor. SAPAN’a benzer sistemlerin tasarımı için tüm dünyada çalışmalar sürüyor. 1 kilogramlık mühimmatı saniyede 2 kilometreden başlayan hızlarla fırlatmayı hedefliyoruz.

KENDİ SİLAHLARIMIZLA OPERASYONLAR YAPTIK
Savunma sanayisinde geliştirdiğimiz yerli teknolojiler son dönemdeki terör operasyonlarımızda önemli vazifeler icra etmişlerdir. Gerek sınırlarımız içinde gerekse sınırlarımız dışındaki operasyonlarda yerli savunma sanayisi araçlarımızı etkin şekilde kullanıyoruz. Zeytindalı Operasyonu en çarpıcı örneklerden biri. Kimseye muhtaç olmadan kendi ürünlerimizle çok başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Bugün de başarılı operasyonlara imza atan TSK’mızın teknik imkan ve kabiliyetlerini daha da artırmakta kararlıyız.

BİZİ KAPILARDA ÇOK BEKLETTİLER
Günümüz dünyasında bağımsızlığı sağlam temeller üzerine oturtmamız için tüm alanlarda yerli teknolojimizi geliştirmemiz gerekiyor. Tıpkı savunma sanayisinde olduğu gibi her alanda kendi kendine yeten, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten, ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktan başka çıkar yolumuz yoktur. İşte bunun için milli teknoloji hamlesi diyoruz. Ekonomide ve dünya siyasetinde bugünkünden daha güçlü noktalara ulaşabilmemiz milli teknolojide yapacağımız hamlelerle mümkündür.
Bizi kapılarında çok beklettiler. Öyle beklettiler ki bugün git, yarın gel, sonunda Kongreden izin çıkmadı dediler. Ama sağ olsunlar bizi şu anda mal sahibi yaptılar. Onlar sayesinde İHA da SİHA da ürettik. Şimdi daha ileri gidiyoruz. İnşallah onu da öyle zannediyorum ki 2019 ortasına doğru üreteceğiz.
Bu yapılanlarda özellikle bilim insanlarımızın, araştırmacılarımızın savunma sanayisi sektörünün isimsiz kahramanlarının imzası var. Bu yüzden değerlerimize sıkı sahip çıkmalı, ülkemize hizmet etmeleri için onlara uygun iklimi oluşturmalıyız. Bazı kurumlarımızın bu tür faaliyetlere hala yeteri kadar destek vermediğine dair haberler alıyor olmaktan üzgünüz. Milli güvenliğimiz bakımından kritik ve acil konularda ısrarla ve yabancı menşeili ürün talep eden kurumlarımızı, bürokratlarımızı yakından takip edeceğimin de bilinmesini istiyorum.

ADETA BURADA VURMUŞ GİBİ OLDU
Törende Konya Karapınar, SAGE Yerleşkesi ve Kırıkkale MKE’ye canlı bağlantılar da yapılarak testler başarıyla gerçekleştirildi. Bağlantılarla Erdoğan Karapınar’da SAGE Harp başlığı raylı sistem test altyapısı açılışı yaptı ve test talimatını verdi. Sistemle 1 metrelik sığınak duvarı delindi. İkinci bağlantı tankları çeşitli saldırılardan koruyan ve hayati önem taşıyan PULAT tahrip sistemi etkinlik testi gerçekleştirildi. Testin sonunda Erdoğan, “Adeta burada vurmuş gibi oldu” dedi. Son olarak Erdoğan lazer silah testini başlattı. Bu testte de 1.5 kilometre ötede 3 milim kalınlığındaki çelik tüp vuruldu.

UZAYA YOLCULUĞA HAZIR MISINIZ?
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, kurdele keserken “Hazır mısınız, hep birlikte uzaya yolculuk yapıyoruz” diye espri yaptı.

KÖTÜ KOMŞU EV SAHİBİ YAPAR
Başkan Erdoğan’a Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, OPMER-001 aynasını hediye etti. Bakan, aynanın aslında parlak olması gerektiğini, yurtdışı kısıtlamaları yüzünden makinenin gelmediğini söyledi. Erdoğan da bunun üzerine, “Merak etmeyin, kötü komşu ev sahibi yapar” dedi.

YERLİ MÜHİMMATLARI İNCELEDİ
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler ile yerli mühimmatları inceledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Erdoğan’a bilgi verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here