Tek Hamlede Koyun Sürüsünü Yanına Çağıran Çoban

0
577

Niğde’de bir çobanın, Bingöllü fenomen çobana meydan okuduğu görüntüler sosyal medyayı salladı….
Niğde’de kaydedilen görüntülerde, Bingöllü fenomen çobanın çağırdığı koyunların kılını dahi kıpırdatmamasını gören Zeki Ecemiş adlı çoban, tek hamlede sürüsünü yanına çağıracağını belirterek koyunlarına sesleniyor. Sonrasında olanlara gelin beraber bakalım…

Çoban sürüsünü başkasına emanet etmez. Sürü yöneticiliği, birkaç sürüye bakan çobanlara yönelik düzenlenmiş, daha çok ticari amaçlı bir sertifika olarak görülebilir. Bu göçerlerin hayatına uymuyor. Ancak köylerde sürüler birleştiriliyor, başına bir çoban gerekiyor, bu duruma daha uygun. Sürü yöneticiliği sertifikasını, herkes alabilir. Ancak bu çoban olduğu anlamına gelmez.

İnsanlar şehirde asgari ücrete 800-900 liraya çalışıyor yine de çobanlığı tercih etmiyor. İnsanlar niye çobanlık yapmak istemiyorlar?

Mesele çobanlık yapamamaktan ziyade daha çok sorumluluk almayı istememekle alakalı. Çünkü 200-300 hayvanlı bir sürünün mesuliyetini almak kolay değil. Çobanlık 7-15 yaş arasında tecrübe ve gözlem ile öğrenilen bir meslek. Sürüyü tanımadan ona çobanlık yapmak zor ve hayvanların kaybı durumunda ‘sahibine nasıl hesap vereceğim’ sorusu insanları düşündürüyor. Çoban sadece hayvan yetiştiriciliği olarak görülmemeli, çoban sürünün her şeyine hâkim bir kumandan gibi düşünülmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here