Suudi Arabistan, ilk kez Kâbe’nin içinde ne olduğunu ve saklanan kutuda ne bulunduğunu açıkladı

0
696

Kabe, müslümanlara büyük bir öneme sahip olmasının yanında dünyanın en muazzam yapıtlardan biridir. Sözlükte 4 köşe veya küp şeklinde olmak anlamlarındaki ka’b kökünden gelir. Peki ama küp şeklindeki bu kutsal yerin içerisinde neler vardır?

Gelin İslam dininin en büyük başyapıtlarından biri olan Kabe’nin içinde neler varmış yakından bakalım.Kabe’yi ilk inşa ettiren kişinin Hz. İbrahim olduğu bilinmektedir.

Büyüklük olarak 155 metre karelik alanı kaplayan Kabe 16 metrelik yüksekliğe sahiptir.

Duvarlarında Mekke tepelerindeki granit taşların kullanıldığı Kabe’de tavan ahşaptandır. Ayrıca yeryüzünde yapılmış ilk mescit ilk bina olma özelliğine de sahip Kabe’nin üzeri altın işlemeli hat yazıları bulunan siyah bir örtü sitare ile örtülüdür ve örtüsü her sene hac mevsiminde yenilenmektedir.

Kabe’nin köşeleri ise yaklaşık olarak dört ana yönü göstermekte ve her bir köşenin bir ismi bulunmaktadır. Doğu köşesine ‘Hacer-i Esved’ veya ‘Şarki’, kuzey köşesine ‘Irakî’, batı köşesine ‘Şâmî’ ve güney köşesine de ‘Yemânî’ denmektedir. Duvarları siyah taşlardan yapılan Kabe 25 cm yükseklikte ve 30 cm kadar çıkıntılı bir mermer kaide üzerinde bulunmaktadır. Kabe’nin içerisinde ise tavana çıkmak için bir merdiven ve üç ağaç sütun bulunmaktadır. İç duvarlar ve yerler mermer ile kaplıyken, tavanda altın ve gümüş kandiller asılıdır. Yerden 2 metre kadar yükseklikte de altın kapısı vardır. Bu kapı çatıya erişimi sağlayan merdivene açılmaktadır ve ismi de Bab Ar-Tauvah’tır.

Zannedilenin aksine Kabe’nin içerisinde mezar yoktur ve kimse de yatmamaktadır. Kâbe’nin içinde dokuz adet oyma, bir adet altın kabartma ayet, işlemeli tahta bir sandık, oymalı ve içinde tütsü yakılan tarihi bir ocak, metal zemzem testileri ve kandiller bulunmaktadır. Aynı zamanda Kabe’nin içerisinde kapıya yakın bir yere Hacerül Esved taşı yerleştirilmiş ve etrafı gümüş bir çemberle çevrilmiştir. Hadislerde Hacer-el Esved taşının ilk dünyaya geldiğinde cennetten indirildiğine ve bembeyaz olduğuna, zaman içinde insanların günahları sebebiyle Hacer-el Esved taşının kararak siyah görüntüye dönüşmesi anlatılmaktadır.

Kabenin içindeki sütunların arasında ise parfümler için küçük bir masa bulunmaktadır. Bununla beraber duvarlarda Kabe’de onarım ve yenileme yapmış hükümdarlar anısına levhalar asılıdır. Ayrıca Kur’an ayetleri ile işlemeli yeşil bir bez ise duvarlarının üst kısmını kaplamaktadır. Aynı zamanda yılda iki kez Şaban ve Zilkade ayları olmak üzere Al-Sheibi ailesi tarafından Kabeyi temizleme töreni düzenlenmektedir. Zemzem suyu, Taif gül suyu ve pahalı Ud yağından oluşan karışımla Mekke temizlenmektedir. Son olarak Kabe sadece oradaki taş binadan ibaret değildir. Kabe, yer altından gökyüzüne kadar uzanan nurani bir direk gibidir. Kabe’ye veya kabe’nin taşlarına tapınma söz konusu değildir. Puta tapanların niyeti tapınmaktır. Ancak Kabe’ye yönelenlerin niyeti taşa tapınmak değil tapındıkları Allah’ın emrine uymak ve emredilen ihlaslı yöne gitmektir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here