Soğuk Suyla Duş Alınca Bakın Neler Oluyor…

Soğuk Suyla Duş Alınca Bakın Neler Oluyor…

Soğuk suyla Alınan Duşun Etkileri!Soğuk suyla banyo yapmak bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini belirten birçok araştırma yapılmıştır.

Soğuk su, titremeye sebep olduğu için Metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sistemini aktif hale getirir.

Bedenimiz soğukla karşı karşıya kaldığında ısınmak için çok daha fazla enerji üretmesi gerekir. Bu nedenle ısınmaya çalışırken daha çok fazla yağ yakar ve zayıflamaya faydalı olur.

Soğuk suyla banyo yapanların kan dolaşımının daha hızlı olduğu belirtilmiştir. Soğuk su kan dolaşımını hayati organlara yönlendirir ve bedenin daha aktif kan dolaşımı yapmasını sağlar.

Soğuk suyla duş almak depresyonlu durumlarda kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Soğuk su açık gözeneklerin küçülmesini sağlar bu nedenle daha güzel, sağlıklı ve parlak cilde sahip olursunuz. Bununla birlikte soğuk suyla banyo yapmak saçlara da parlaklık verir.

Uyku problemi çekenlere soğuk suyla banyo yapmaları söylenmektedir. Çünkü soğuk suyun neden olduğu şok ardından bedeniniz rahatlayacak ve uyumak için zorlanmayacaksınız.

Soğuk kış günlerinde, yorgun olduğumuz zamanlarda evimize gidip sıcak bir duş alıp günün bütün stresinden kurtulmak isteriz.

Sıcak duş hepimiz için vazgeçilmez, hatta soğuk duş almak delilik olarak gözükebilir. Fakat gerçek şu ki soğuk duş bize sıcak duşun sağladıklarından çok daha fazla yarar sağlıyor.

Bağışıklık sisteminiz güçlenir ve dolaşım sisteminizin de daha iyi çalışmasına yarar sağlar.

Cildiniz, kalbiniz ve tıkalı damarlarınız için faydalıdır, kan basıncınız düşer. Saçlarınız için de sıcak suya oranla daha faydalıdır.

Soğuk su daha dinç olmanıza neden olur, ensenize değen soğuk su hafif bir şok etkisi yapar ve daha derin nefes almanıza neden olur. Böylece kanınızın akışı hızlanır ve doğal yoldan enerji artışı olur.

Stres ve depresyona karşı etkiliyor, yapılan araştırmalar soğuk suyun vücuttaki ürik asidi düşürdüğünü göstermektedir. Bir diğer araştırma ise su terapisinin antidepresan etkisi oluşturduğunu ortaya çıkarmıştır.

Kas ağrılarınızın daha hızlı iyileşmesine sebep olur. Yaptığınız spordan sonra denemenizde fayda var.

Fakat soğuk su ile duş alırken dikkat etmelisiniz, fazla soğuğa mağruz kalmak rahatsızlanmanıza sebep olabilir.

Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin…