Soğanın Öyle Bir Faydası Var ki

0
472

Çoğu insanın kokusundan dahi rahatsız olduğu soğanı yatmadan önce ayak altınıza koyarsanız, bakın vücudunuzda neler değişiyor. Soğanın antibiyotik etkisi eski çağlardan beri bilinir. Ama hepimiz kokusundan rahatsız olduğumuz için çok fazla tüketemeyiz. Oysa soğan kanı arındırır, kan dolaşımını hızlandırıcı, toksinleri atıcı, dezenfektan, hızlı yara iyileştirici, mukus sıvılaştırıcı, soğuk algınlığı ve gribe iyi geldiğini biliyoruz fakat bu rahatsızlıkların giderilmesi için soğanı sadece yememiz gerekmiyor. Soğan dilimlerini bir tabağa yerleştirerek yatak başınıza koyduğunuzda sabaha kadar solunum yollarınızın açıldığını göreceksiniz.

Tabi bu etkiyi artırmak için kapıyı kapatmayı da unutmayın. Soğanı lapa olarak uygulayarak göğsünüze sürerseniz balgam attırıcı ve kabızlığınıza iyi geldiğini göreceksiniz. Ayak sinir uçlarımızda 7 bin tane sinir ucu olduğundan soğan dilimlerini romatizmal ağrıların olduğu yere yada ayağınızın içine yerleştirip bir streç yada çorapla sarıp uyuduğunuzda hem vücudunuzun dinlendiğini hemde ağrılarınızın geçtiğini göreceksiniz.
Ayrıca Soğan kürü yapanların tavsiyeleri şöyledir:

1-Tansiyonunuz çıktığında, ayaklarınızın altına soğan rendesi, 2-Basit ayak burkmaları için;” Zeytini çekirdeğiyle ezin,rendelenmiş soğan ile karıştırıp ayağına sürün, iyice bağlayın, eğer sadece burkulma ise kesinlikle geçirecektir, kocakarı ilacı diyenler çıkabilir, ama denenmiş ve kesin etkili bir yöntemdir.

(Soğan doku yenilemeye etkilidir ve ödem birikmesini engeller, zeytin ise besleyicidir, çekirdeği ise antiseptiktir.aynı şekilde balda kesinlikle bakteri üretmez ve antiseptiktir. Bu ürünler hala bu amaç ile kırsal alanlarda kullanılır ve tedavi imkanı sağlar) 3-Çıban ve sivilcenin üstüne ısıtılmış soğan katmanı koyup sarın.Bir gün içinde bütün iltihapı toplar ve patlatır. 4-İkiye bölünmüş sarı soğ

anı kabuğu ile kaynatıp sabahları aç karnına bir ay boyunca içilmesi bayanlarda kisleri yok eder.

5-Bol bol kırmızı soğanın yenmesi hebatit B den kurtulmaya yetiyor. 6-Haşlanmış soğan suyu kürü ile 3 ayda 10 kg zayıflayabilirsiniz. 7-Soğan suyunu tıkalı burun deliklerine 1-2 damla uygulayın. Ağır griplerde iksir gibi,burnu açtığı gibi baş ağrısını da gideriyor. 8-Eklem erimeleri sonucu şişlikler ve ağrılar olur.Soğanı ısıtıp ısıtıp ağrıyan yerlerinize sarın. İltihapı kurutur. 9-Kulak ağrılarında 1 damla soğan suyu 2dk içinde ağrıyı keser.(Dr İbrahim Saraçoglu) 10-Ayak tırnağı batmasında, soğanın göbeğini parmağınıza geçirip gazlı bez ile sarın.Sabah bütün iltihabı toplayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here