Sinekler Ayaklarını Neden Birbirine Sürterler

Birçoğumuzun rahatsız eden sineklerin özelliklerini duyduğunuzda çok şaşıracaksınız. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan bu küçük ve uçan hayvanlar bazı yerlerde ilkbahar ve sonbahar aylarında da görülebilmektedir.

Sineklerin çok kuvvetli bir koku duyuları vardır. Çift kanatlılar takımına dahil olan sineklerin yaklaşık 1 milyon türü var(Kara sinek var, at sineği var, var da var). Fakat yalnızca 150 bin türü biliniyor. Fallus adlı mantar, sinekleri kendine çeken, yapışkan ve pis kokulu bir el barındırır. Sinekler bu eli yer ve sporlarını etrafa saçar.

Çok hızlı kanat çırptıklarından çok hızlı uçabilirler. Karasinekler saniyede 200 kez kanat çırpabilir ve hızları saatte 10 kilometreyi bulabilir. Sinek boyları ortalama 7-8 mm’dir ama bazı türleri bu rakamın 3 katı kadar büyüme gösterebilir.

Sineğin başının ön kısmında iki kısa duyarga bulunur. Hayvan bunları koku alma, dokunma organı olarak kullanır. Bir sinek, ayaklarını birbirine sürterken aslında orada biriken malzemeyi temizler. Sinek, çok gelişmiş kanatlara sahip bir böcektir. Karasinek, sinek türleri arasında en bilinenidir; hayvan leşleriyle beslenir, yaşayan hayvanları ısırmaz fakat tifo, kolera ve dizanteri gibi birçok hastalığın virüsünü taşır. Karasinek, açıkta bırakılmış yiyeceklere, kendi sindirim sıvısını damlatarak beslenir. Hastalık, sineğin yapışkan ayaklarından veya tüylü gövdesinden bulaşabilir.