Şehit Emniyet Müdürü’nün iyi niyeti kurşunlara hedef yaptı

0
527

Şehit Emniyet Müdürü’nün iyi niyeti kurşunlara hedef yaptı
Makamında gerçekleştirilen saldırıda trafik polisi tarafından vurularak şehit düşen Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’nin personeli tarafından ‘baba’ olarak kabul edildiği ve onlarla doğrudan iletişim kurduğu öğrenildi. Çok sayıda emniyet müdürünün ‘personelle görüş gününü’ yardımcılarına devretmesine rağmen Altuğ’un tüm personelle bizzat görüşmek istediği ve emrindeki polislerle doğrudan konuşmak konusunda ısrarcı olduğu kaydedildi. Başbakanlığı döneminde Binali Yıldırım’ın yakın korumalığını da yapan Altuğ’un bu saldırıdan neden sakınamadığı da ortaya çıktı.

Şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi. Türkiye, Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdiğ’in şehit düşmesinin yasını tutarken, olaya ilişkin yeni detaylar da ortaya çıkmaya devam ediyor.Şehit Emniyet Müdürü’nün bugüne kadar görev yaptığı her yerde hem astları hem üstleri tarafından oldukça sevilen bir isim olduğu öğrenilirken, Emniyet Müdürlüğü görevi süresinde altında çalışan personelin tüm sorunlarıyla bizzat ilgilendiği kaydedildi.

İstese yardımcılarından birine devredebilirdi
Emniyet teşkilatında ‘haftalık görüşmeler’ kapsamında sorunu ya da isteği olan personel en üst düzey yetkiliyle doğrudan görüşmesi rutin bir uygulama. Ancak özellikle son yıllarda Türkiye’de çok sayıda emniyet müdürünün bu rutin görüşmeleri yardımcılarına devrettiği biliniyor.Şehit Emniyet Müdürü Verdi’nin ise böyle bir yola başvurmadığı ve personellerinin tamamıyla bizzat yüz yüze görüşüp, sorunlarını, sıkıntılarını ya da isteklerini bizzat dinlediği öğrenildi.

Rize’de makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi için Rize Valiliği önünde tören düzenlendi. Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu (sol 2), Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya (sağ 3) ve şehidin yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Soylu, Altuğ Verdi’nin tabutunu taşıdı.Güvenlik zafiyeti var mı?Emniyet müdürünün makamında şehit edilmesi ‘olayda güvenlik zafiyeti var mı?’ sorusunu da beraberinde getirdi.Yenisafak.com’a açıklamada bulunan güvenlik kaynakları, söz konusu olayda ihmal ya da zafiyet bulunup, bulunmadığı sorusuna şu yanıtı verdi:

Şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, personeliyle her zaman iç içe olmuş. Bu yakın korumaları da uzak koruma polisleri de biliyor. Bu nedenle kendisiyle görüşen bir polisi çok yakın markaja almak istememiş olabilirler.
Ayrıca burası İstanbul ya da Ankara değil. Rize’de ziyarete gelen polis de onu X-Ray’den geçirip silahını teslim alan polis de birbirini tanıma olasılığı oldukça yüksek. Çünkü Rize küçük bir yer. Bu nedenle gelen polisin sanki şüpheliymiş gibi takip edilmesini beklemek doğru olmazdı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here