Ramazan Ayında Oruçluyken Gündüz Yıkanmak veya Banyo Yapmak Caiz midir

Oruçluyken banyo yapmak oruca zarar verir mi? Kişi oruçluyken banyo yapabilir mi?
İnsanların en doğal ve temizlik bakımından önemli olan bir konudur. Bir çok nedende dolayı gündüzleri banyo yapmak yıkanmak gibi bir durumumuz olabiliyor.

Dinimiz temizliğe büyük önem vermiş ve onu bazı ibadetler için bir mukaddime, bir ön şart saymıştır. Ramazan ı Şerift ayının gelmesi ile birlikte orucu bozan ve bozmayan durumlarla ilgili sorular yine sorulmaya başladı. Bu nedenle bu gün oruçluyken banyo yapmanın caiz olup olmadığını sizler için derledik.

Her zamanda yıkanıp temizlenmek caiz olduğu gibi Ra-mazan’da da yıkanıp temizlenmek caizdir. Hz. Aişe (ra) buyurmuştur ki: “Zaman zaman Peygamber (sav) cünüb olarak sabahlardı.” Yani Peygamber (sav) bazen sabah olduktan sonra yıkanırdı. Şâyet oruçlu olarak yıkanmak câiz olmasaydı elbette Peygamber (sav) bunu yapmazdı.

Oruçlu iken banyo yapmak caizdir. Ancak Ramazan-ı şerîf`te serinlemek maksadı ile ağza burna su almak veya soğuk suyla yıkanmak, İmam-ı Azam`a göre mekruhtur. Ebû Yûsuf`a göre bunda hiçbir kerâhet yoktur.

Ancak oruçluyken banyo yapıldığında kulaklara, ağız ve burna su kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Aksi taktirde oruç bozulur. Oruçta banyo yapan kişi ağza burna su verirken dikkat etmeli. Yutmamalı ve boğaza kaçırmamalıdır. Ayrıca eğer rüyada ihtilam oldu ise ya da cenabet ise banyo yapması gerekiyorsa oruçlu iken gusül abdesti alabilir.
uçlu iken banyo yapmak caizdir. Ancak Ramazan-ı şerîf`te serinlemek maksadı ile ağza burna su almak veya soğuk suyla yıkanmak, İmam-ı Azam`a göre mekruhtur. Ebû Yûsuf`a göre bunda hiçbir kerâhet yoktur.Dinimiz temizliğe büyük önem vermiş ve onu bazı ibadetler için bir mukaddime, bir ön şart saymıştır. Ramazan ı Şerift ayının gelmesi ile birlikte orucu bozan ve bozmayan durumlarla ilgili sorular yine sorulmaya başladı. Bu nedenle bu gün oruçluyken banyo yapmanın caiz olup olmadığını sizler için derledik.