Meteoroloji’den hava durumu ve kar yağışı var İstanbul’da kar ne zaman yağacak

0
817

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden hava durumu ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Özellikle Pazar sabahına uyanan bireyler, dışarı çıkmadan ve plan yapmadan önce ‘bugün hava nasıl olacak’ sorusunun yanıtını merak ediyorlar. Aralık ayının ortalarına doğru geldiğimiz şu günlerde havalarda mevsim normallerinde soğukluk hissediliyor. En çok merak edilen konular arasında ‘Kar ne zaman yağacak’ sorusu yer alıyor. Birçok vatandaş konuyla ilgili araştırma yaparken, meteorolojiden gelen açıklama doğrultusunda hava durumu ile ilgili tüm detayları sizler için hazırladık.

Meteoroloji’den hava durumu ve yağış uyarısı geldi! İstanbul’da kar ne zaman yağacak?
Aralık ayına gelmemiz ile birlikte soğuk havaların kendini göstermesi konuyla ilgili araştırmalar yapılmasına neden oluyor. Meteoroloji’den her gün olduğu gibi bu gün de son dakika açıklaması geldi. Özellikle İstanbul merkezli olmak üzere yurt genelinde soğuk havalar bir haftadır etkisini sürdürüyor. Pazar günü için plan yapan vatandaşlar evden çıkmadan önce, ‘bugün hava nasıl olacak’ sorusuna yanıt arıyorlar. İşte tüm Türkiye genelinde hava durumu raporları ve kar yağacak mı sorusunun yanıtı…

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun batısı, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu ile Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Erzurum, Kars ve Iğdır çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; öğleden sonra ve akşam saatlerinde Muğla ile Aydın’ın kıyı ilçelerinde; akşam ve gece saatlerinde Antalya’nın doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. İç ve doğu bölgelerde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL’DA HAVA NASIL OLACAK? KAR NE ZAMAN YAĞACAK?Meteorolojik analizlere göre, aralık ayının son günlerinden itibaren Sibirya kökenli kuvvetli bir soğuk hava dalgasının etkili olması öngörülüyor.İstanbul’da da etkisini göstereceği tahmin edilen soğuklarla birlikte, kentte mevsimin ilk kar yağışının 27-31 Aralık tarihleri arasında olması bekleniyor.

Özellikle Marmara, Karadeniz ve kısmen de Ege bölgeleri için mevsim normalleri ve altında sıcaklıkların olacağı tahmin ediliyor.Analizlere ve meteorolojik bilgilere bakılırsa, Aralık ayı oldukça sert geçecek.Bölgelerimizde hava durumu; MARMARA Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile öğleden itibaren bölge genelinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

EGE Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimleri ile öğleden itibaren bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra ve akşam saatlerinde Muğla ile Aydın’ın kıyı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

AKDENİZ Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra kıyı kesimi ile akşam ve gece saatlerinde bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam ve gece saatlerinde Antalya’nın doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Hatay’da sis, bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinde Eskişehir ve Çankırı, gece saatlerinde bölgenin batısı ile Yozgat, Kırşehir, Nevşehir ve Aksaray çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölge genelinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here