İsveç’te deri altı çipler yaygınlaşıyor

0
404

İsveç’te deri altı çipler yaygınlaşıyor İsveç’te binlerce vatandaş, kimlik ve kredi kartı kullanmak yerine deri altı çipine geçti.

İsveç’te deri altı çipler yaygınlaşıyor İsveç halkı anahtar, kredi kartı, personel kartı, bilet gibi şeyleri yayında taşımak yerine bunların hepsini bir arada barındıran deri altı çipi teknolojisine giderek uyum sağlıyor.

Dünyada mikroçip kullananların sayısı 10 binken, 10 milyon nüfuslu İsveç’te bu sayı 4 bine çıktı.Pirinç tanesi büyülüğünde olan, baş parmak ve işaret parmağı arasında deri altına yerleştirilen mikroçipler günlük hayatı oldukça kolaylaştırıyor.

Bir enerji kaynağına ihtiyaç duymayan çipler akıllı telefonlarla programlanıyor ve şırınga ya da başka yolla deri altına yerleştiriliyor.

NTV’ye göre İsveç’te deri altı çiplerin sayısının artmasındaki en büyük neden firmaların çalışanlarına ücretsiz personel kartı amacıyla çip vermeleri. Şifre, imza ve anahtar gerektiren tüm platformlarda kullanılan mikroçiplerin ortalama fiyatı ise 180 dolar (1025 TL) civarı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here