İhtiyar Adam vede Hızır (a.s)

0
713

.İhtiyar Adam vede Hızır (a.s)..Bir gün Hı-zır (a.s.) hamamda yıkanan bir ih-tiyarın yanına yaklaşmış.İh-tiyar kendi kendine yı-kanmaktaymış. Hı-zır demiş ki: – Ey ihtiyar! Gençliğinde yaş-lılara yardım et-seydin şimdi şu genç-ler de sana yardım ederlerdi.

İh-tiyar adam şöyle cevap vermiş;-Ben gençliğimde yaş-lılara yardım ederdim ama zamane gençliği şimdilerde yardım etmez olmuş. Hı-zır (a.s.) bir taraftan ih-tiyar adamın sırtını keselerken bir taraftan da konuşmaya devam etmiş:-Demek ki yaptığın yardımları içinden gelerek yapmamışsın, Allah’ın sevgisini kazanamamışsın, yok-sa ettiğin o hayrı ne-den görmeyeceksin ki?

İh-tiyar adam şöyle demiş: -Eğer yaptığımı Allah için yapmasaydım, O’nun sevgisini kazanmasaydım, Allah bugün benim sırtımı Hı-zır’a keseletir miydi?

Hı-zır (a.s.) duydukları karşısında çok şaşırmış. -Allah’ım demiş, bana verdiğin Seni sevenlerin listesinde bu ih-tiyarın adı yok, bu nasıl olur? Yüce Allah şöyle demiş: “Ey Hı-zır! Biz, bizi sevenlerin listesini sana verdik ancak bizim sevdiklerimizin listesi bizim yanımızdadır…

Mev-lânâ Celâleddin-i Rû-mî der ki; İnsanın kalbinde saklı öyle şeyler vardır ki verdikçe çoğalır,
Bu hazinelerin ba-şında SEVGİ gelir.
İşte bir dostun bir dosta ve-rebileceği hediyelerden bazıları şunlardır ki; Gönlü rahatlatacak bir Tebessüm..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here