Gunun Hikayesi :Erkek Evlat

Erkek Evlat..Yıllar önce yakın köyden asker arkadaşım vardı. Askerden hemen sonra birer hafta arayla evlenmiştik. Aradan 5 yıl geçmiş benim ele gelmiş etrafımızda dolanan evimizin neşesi bir oğlum bir kızım vardı.

Ama benim tertibin o kadar zaman sonra çocukları olmamıştı.Bu duruma çok üzülüyorlardı. Ailece görüştüğümüzde benim çocuklara gıpta ve hayranlıkla baktıklarını görüyordum.

Bazen bana çok şanslısın be tertip derdi. Bende her şey nasip tertip Allah hayırlısını versin derdim. Ama sözler ne çare çocukları olmadığı için ailece çok üzülüyorlardı, doktor doktor gezmeye başladılar, dualar edip adaklar adıyorlardı.

Ama şunu da hatırlıyorum çocuk olsun illâ da erkek evlat olsun istiyorlardı. Ben o yıllarda köyden ekmek davası akrabaların vasıtasıyla iş bulup şehre göç ettim. Arada düğün bayram cenaze köye gidip gelsem de, nasip işte bir türlü komşu köye gidip asker arkadaşımı bir türlü göremedim.

Seneler sonra emekli olmuştum aradan neredeyse 25 sene geçmişti. Yine köyüme ziyaret için geldiğim bir zamanda özel olarak komşu köye gittim arkadaşımı arayıp bulup bunca yıl sonra ne haldedir nasıldır, görüp bilmek istedim.

Köy kahvesinde sordum ve duyduklarıma şok oldum, “hapiste” dediler. Çok şaşırdım, “o iyi bir insandı, mulayimdi, hapse düşecek bir suç işlemez, nasıl oldu”

Doğru dediler, o yine öyledir ama,bir oğlu var, Allah düşman başına vermesin Şimdi 20 yaşında son 5-6 senedir adama neler çektirdi bir bilsen, sanki o adamın oğlu değil, her türlü itlik serserilik var. Yakıp yıkar, çalar çırpar.

Evlat değil ömür törpüsü. Bunlarda ailecek onun arkasını toplamaktan dirlikleri kalmadı. En son, o şerefsiz içmiş,sarhoş kafayla kavga etmiş, birini bıçaklamış, köyden kaçmış, yok ortalıkta, henüz yakalanamadı. Adam öldü, suç babaya kaldı.

Ayırmak için kavgada babası araya girmiş ama kime anlatacaksın babası olduğundan olayın taraftarı, faillerinden biri diye yakalayıp hapse attılar. Mahkemeyi bekliyor en az 5 sene alır diyorlar.Çok şaşırdım. Ne diyeceğimi bilemedim. Niye böyle hayret ettiğimi sorduklarında “Belli ki siz bilmiyorsunuz ama ben çok iyi biliyorum ki o adam, erkek evlat için adaklar adardı gece gündüz Allah’a yalvarırdı demek ki, bu belayı Allah’tan adaklarla yalvara yalvara istemişti. Allah ne verirse hayırlısını versin…