Gece Uykudan Önce Yatakta Okunacak Dua

Dua islam dininde büyük bir yere sahiptir. Bu nedenle her şeyimizi dua ile Allah’tan istiyelim. Çünkü bu konuda Peygamber efendimiz sallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki; “Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabbinden istesin, hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin.” Onun uyumadan önce dua alışkanlığınız olursa iyi olur. Uyumak için yatağınıza yattığınızda aşağıdaki duayı da okuyabilirsiniz. Hem size faydası hemde bir ibadet etmiş olursunuz. Şimdi Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz buyurmuşlardır ki: “Yatağına girdiğin zaman şöyle de:

Arapça Okunuşu:“Eûzü bikelimâtilllâhit tammeti min ğadabihi ve ikâbihi ve şerri ibâdihi ve min hemezâtiş şeyâtîni ve en yahdurune”

Türkçe Manası: “Allah’ın gadabından, îkabından, kullarının şerrinden, şeytanların hücumlarından ve benim yanıma gelmelerinden O’nun her biri noksansız ve tam bulunan kelimelerine sığınırım.” Böyle söylersen hiçbir şey sana zarar veremez ve zarar verilmemeye lâyık olursun.”

Rasûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- yine buyurmuşlardır ki: “Yatağına girdiğin zaman Kâfirûn Sûresini oku. Çünkü bu sûre, şirkten berâettir.” (Tirmizî, Duâ, 22)

Sizlere vermiş olduğumuz bu çok değerli duaları yatmadan önce okuyarak hem istifade edebilir hem de bu duaları okuyarak Efendimizin sünnetine tabi olabilirsiniz.
Bir diğer dua ise kısa olarak verelim inşaallah.

Okunuşu: Bismike Allahumme emutu ve ehya.

Anlamı: “Senin adini anarak ölür ve dirilirim (uyur ve uyanirim) Allahim!” (Buhari, Deavat:7)