Eşinden İlgi Görmeyen Hanımlara Peygamberimiz Hz Muhammed S.A.V 3 Etkili Tavsiye

0
1226

Eşinizin Güçlü Hissetmesini Sağlayacağınız 3 İpucu

Peygamber Efendimiz ilk vahinin şaşkınlığı ile Cebrail aleyhisselam gidince, vahinin haşyetinden yüreği titreyerek H validemizin yanına döndü.

“Beni sarıp örtünüz! Beni sarıp örtünüz!” buyurdu.
Biraz toparlandıktan sonra başına gelen hadiseyi Hz. Hatice validemize endişeli bir şekilde anlattı. “Ya Hatice şimdi bana kim inanır?” dedi.
O mübarek zevce Rasulullah Efendimize

“Allah’a yemin ederim ki Allah celle celaluhu seni hiç bir vakit utandırmaz, mahcup etmez çünkü sen akrabanı himay görmekten aciz olanların ağırlığını yüklenirsin, fukaraya infak eder kimsenin yapamayacağı kadar iyilikte bulunursun ikram edersin, Hak yolunda zuhur eden hadiselerde halka yardım edersin. Ey Allah’ın elçisi seni evvela ben kabu ederim. Allah yoluna önce beni davet et.” diyerek kendisini ilk tasdikledi. Peygamber Efendimizin bu ilk zorlu tecrü destekleyen yol gösteren ilk kişi eşi Hz Hatice radiallahu anha oldu.

Hatice validemizden bir eş ve hanım sahabe olarak öğreneceğimiz çok şey var. Bu hadiseden yola çıkarak kocanızı daha güçlü hissetmesini sağlayabileceğiniz ve onun öz güvenini yükseltebileceğiniz 3 ipucumuz var;

1.Değer verin!

Erkekler takdir edildikleri zaman her şeyi yapabilirler. Değer görmüş ve desteklenmiş hissettiklerinde bu onları da götürür böylece eşi ve ailesi için daha fazla şey yapabilirler. Küçük gibi düşünülen bu hareketlerin takdir edilmesi güçlendirmek için önemlidir. Örneğin ampül değiştirmek, küçük tamirler, hafif güç isteyen işler bunların hepsinde etmelisiniz.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem “İnsanlara teşekkür etmeyen kimse Allah’a da şükretmez.”( buyurmuştur.)

2.Can kulağı ile dinleyin!

Erkekler kadınlar kadar konuşmazlar ama konuştukları zaman eşleri tarafından dikkatle dinlenmek isterler. Hz Ha Peygamber Efendimiz sallalahu aleyhi ve selleme sıkıntısının ne olduğunu sordu Hz Muhammed sallalahu aleyhi ona rahatsız olduğu konuyu anlattı ve Hz Hatice oturup sabırla dinledi.

Siz eşinizi dikkatle dinlediğiniz zaman kendini kabul görmüş ve değerli hissedecektir. Onunla tartışmadan, eleştir kusurları ve zayıf yönleri ile yanına oturup onu dinlemelisiniz. Bu bir erkek için çok önemlidir. Eşi tarafından saygı görmek onun için hazineler değerinde olacaktır.

3.Onu çook beğendiğinizi hissettirin!

Hz Hatice Peygamber Efendimizin sallalahu aleyhi ve sellem en iyi niteliklerini vurgulayarak ona güven veriyordu. ki Efendimiz sallalahu aleyhi ve sellem son derece sıkıntılıydı ve olup bitenlerden emin değildi ama Hz Hatice onu beğendiği güzel huylarını hatırlattı. Bir erkeğin eşi tarafından beğenilmeye ihtiyacı vardır. O ister ki eşi ona çok be büyülenmiş bir şekilde baksın. Bunu yapabilirsiniz! Eşinizin güçlü yönlerini vurgulayın, ince niteliklerinden bahsedi gücüne hayran olduğunuzu romantik yollarla söyleyin. Bu iltifatlar uzun vadede onun özgüvenini arttıracaktır inşa Eşinize hayran olmaktan asla vazgeçmeyin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here