Cevizin kabuklarını atmayın

0
620

Cevizin kabuklarını s-a-kın atmayın..Cevizin faydaları biliniyor. Peki cevizi yedikten sonra kabuğunu ve içinde yaprağa benzeyen parçaları ne yapıyorsunuz? Ceviz kabuğu da, bu kabuğun kaynatılması sonucu elde edilen suyun da, içindeki yaprağa benzer 2 parçanın da tam bir şifa deposu olduğunu duydunuz mu?

Ceviz bilindiği üzere bir çok faydası olan bir kuru yemiştir. Alzheimerdan kalp ve damar hastalıklarına kadar bir çok hastalığa karşı şifa olan cevizin kabuğu da bir o kadar faydalı. Uzmanlar beyin gelişimi ve ileride olaşacak Alzheimer tehlikesine karşı mutlaka günde 4-5 adet ceviz tüketimini öneriyor. Cevizin Özellikleri Faydaları

*İçerisinde bol miktarda protein, lif, omega 3 ve 6 yağ asitleri bulundurur. *Kalsiyum, çinko, magnezyum, fosfor, bakır, selenyum, demir ve manganez minerallerini barındıran nadide yemişlerdendir. *A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerini bünyesinde bulundurur. *Kalp ve damar sağlığını korur. *Güçlü bir antioksidandır.

*Yüksek kolesterolü düşürür. *Tam bir antidepresandır. *Stresle mücadelede önemli bir rolü vardır.*Saçı güçlendirir, geç beyazlamasını sağlar *Kırışıklık gidericidir. (Saç ve cilt için genellikle ceviz yağı tercih edilir) Ceviz Suyu Kürü Geceden 1 bardak suyun içerisine 1 adet ceviz içini koyun ve bu şekilde sabaha kadar bekletin.

Sabah kahvaltıdan önce aç karnına bu suyu içip cevizi de yiyin. Bu uygulama hızlı zayıflamanızı sağlar, kabızlık problemini giderir ve iştahınızı kapatır.

Diş Tartarlarına Karşı Ceviz Suyu Kullanımı: Tartar oluşumunu ceviz suyu ile engelleyebilirsiniz. 5 adet cevizin kabuğunu 1 bardak suda yaklaşık 15-20 dakika kaynatın.

Elde edilen bu su ile dişlerinizi günde 3 sefer fırçalayın. Dilerseniz kalan su ile gargara da yapabilirsiniz. Bu şekilde dişlerinizde varsa tartarların geçmesini sağlayabilir, yoksa da tartar oluşumunu engelleyebilirsiniz. Cevizin içinde gizli 2 adet yaprak parçası: Cevizi kırdığımızda ayrılan ağaç yaprağına benzer parçaları lütfen atmayın. Bu parçalar gizli mucizelerle dolu.

Bu yapraklar görünüş itibariyle tıpkı akciğere benziyor. Peki bu yapraklar nasıl kullanılır? 1 tutamını 1 fincan kadar suda 2-3 dakika kaynatılarak içilir. Öksürük ve balgam problemine karşı birebir. Cevizin kabuğu ne işe yarar diye atmayın.

Bakın kabuğu ne işe yarar, faydaları ve kullanım alanları; Ceviz Kabuğunun Faydaları Nelerdir, Ne işe Yarar?

*E vitamini barındırmasından dolayı saç, tırnak ve cilt bakımında tam bir mucizedir. Bir çok kozmetik malzemesinde kullanılır. *Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı oldukça şifalıdır. *Bağırsak solucanları ve kurtları tedavisinde kullanılır. *Ceviz kabuğu şeker hastaları için faydalıdır. *D vitamini eksikliği için ceviz kabuğu tavsiye edilmektedir.

*Sivilce problemleri ve cilt lekelerine karşı faydalıdır. *Ceviz kabuğu saç beyazlaması sorunu yaşayanlar için beyazlamaları giderici özelliğe sahiptir. *Saç dökülmelerini önler.

Saçı güçlendirir. Ceviz Kabuğu Suyu Nasıl Kullanılır, Nasıl Yapılır? Öksürük ve Soğuk Algınlığına Karşı Ceviz Kabuğu Suyu: Kabuğunu kaynamakta olan suyun içerisine atın ve 15-20 dakika kaynatmaya devam edin. Elde ettiğini bu suyu içtiğinizde öksürük ve soğuk algınlığı çin tam bir şifa kaynağıdır.

Şeker hastalığı ve D vitamini eksikliği için: Yaklaşık 15 adet cevizin kabuğunu kaynamakta olan suyun içerisine atın ve bir müddet daha kaynatın ve için. Saç İçin: Kuru veya yaş fark etmez cevizin kabuklarını kaynayan suyu içerisine atın ve yaklaşık 10 dakika daha kaynatın.

Elde edilen bu su saç dökülmelerini önleyecek, saçları canlandıracak ve kepek problemi olanların kepeğini giderecektir. Kabuklarını kaynatarak elde ettiğiniz su ile saçlarını her gün yıkarsanız saçlarınızda ki beyazlamayı önleyecektir. Ayrıca saç dökülmesini de engeller.

Daha sağlıklı ve güçlü bir saça sahip olmanızı sağlar. Yeşil Ceviz Kabuğu: Yeşil kabukları kaynatarak elde edeceğiniz su ise saçlarınıza koyu kahve bir renk verecek ve daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here