Bu Yiyecekleri Mikrodalga Fırında Isıtmayın

0
610

GENELBu Yiyecekleri Mikrodalga Fırında Isıtmayin

Bu Yiyecekleri Mikrodalga Fırında Isıtmayın Bir çılgınlık anınızda yumurtanızı mikrodalgada haşlamaya kalktınız diyelim. Olmaz ya, hadi oldu. Ne olacağını biliyor musunuz? Çok basit, içinden geçen basınca dayanamayıp patlayacaktır.

Geçmiş olsun, batırdınız ortalığı…Kahvaltıda yumurtanızın patlamasından ders almadınız diyelim, çay veya kahve içmek için su ısıtmak istiyorsunuz ve gözünüz karardı, bir fincan suyu mikrodalgaya yerleştirdiniz.

Ne oldu? Suyunuz aniden ısınarak patladı ve kaynar suyla haşlandınız. Tekrar geçmiş olsun…Yeşil yapraklı sebzeler ve mikrodalga fırın. Pek de iyi bir ikili değil. Sebzeler mikrodalgadan etkilenirler ve yapraklarında elektriklenme, kıvılcımlanma gerçekleşebilir.

Bu da doğal olarak sebzenin tadını bozar, vitaminini kaçırır, perişan eder.Salamınızı sosisinizi mikrodalgaya atmak iyi bir fikir değil. Yapılan araştırmalara göre, mikrodalgada ısınan işlenmiş et ürünlerinde kolesterol oksitlenmesi meydana geliyor ve bu da kalp krizinin tetiklenmesinde önemli rol oynuyor.

Biberleri ısıtmaya kalktığınızda patlama ya da çatlama olmuyor fakat, acılık derecesine göre buharlaşma gerçekleşiyor ve içindeki kapsaisin maddesi ortaya çıkıyor. Kaçınılmalı…Zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi yağ ürünleri her ne kadar sıvı formunda olsalar da içindeki su oranları düşük olduğu için mikrodalga fırında ısıtmak tehlikeli olmasa bile, etkisizdir, çünkü o kadar da ısınmazlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here