Bu 10 İşaret Demir Eksikliği Yaşadığınızı Gösteriyor

0
487

Demir eksikliği, baş belası olarak ortaya çıkmasına rağmen, anemi denilen büyük bir rahatsızlığa dönüşebilir . Günlük yaşamımızda demirleri sayısız şekilde kaybedebiliriz, bu yüzden bu durumun nasıl önlenip tedavi edileceğini bilmek hayati önem taşır.

Demir eksikliği , vücudun hemoglobinin üretilmesinden sorumlu olan mineral demiri yeterince içermediği zaman gerçekleşir – kırmızı kan hücrelerinde, vücudun etrafında oksijen taşımasını sağlayan bir protein. Hemoglobin yokluğu, kaslarınızın ve dokularınızın etkisiz kalmasına neden olur ve bu da anemiye neden olur.

1. Olağandışı yorgunluk:Yorgunluk, demir eksikliğinin çok yaygın bir belirtisidir. Bunun nedeni vücudumuzun,kırmızı kan hücrelerimizde, akciğerlerden gelen oksijeni vücudun diğer bölgelerine taşımaktan sorumlu olan hemoglobin adı verilen bir protein üretmek için demir eksikliğidir. Vücudumuzun hemoglobin yoksun olduğunda, o zaman katkıda yorgunluk sonuçlanır kaslarımızın ve dokulara daha az oksijen. Günlük yaşamımızda yorgunluk çok normal kabul edilir, bu nedenle bazen normal yorgunluğu demir eksikliği semptomundan ayırt etmek daha zor olabilir.

Bununla birlikte, demir eksikliği olan kişiler de yaşayacak:zayıflıkDüşük enerji seviyeleri Konsantrasyon zorluğu Daha az üretkenlik 2. Soluk cilt:Kırmızı kan hücrelerimizde hemoglobin, cildimize sağlıklı, pembe renk veren şeydir. Kırmızı kan hücreleri, gövde, geri kalan katkı için nedeniyle demir eksikliği, insan vücut yeterli hemoglobin üretemez sonuçlanan soluk deri. Eğer olursa olsun cilt tonu, iç ve: dudaklar, diş etleri, tırnakların ve alt göz kapaklarının iç zamankinden daha az kırmızı, düşük demir suçlu olabilir.

3. Nefes darlığı / göğüs ağrısı:Özellikle aktivite ile birlikte, nefes darlığı veya göğüs ağrısı, demir eksikliğinin başka bir belirtisidir . Hemoglobinin kırmızı kan hücrelerinde sınırlı olmasından dolayı, vücudun geri kalan kısmı boyunca dağılmış olan oksijen sınırlıdır, bu şekilde vücudumuzun organlarımızın düzgün çalışması için daha fazla oksijeni telafi etmeye ve üretmeye çalışır, bu da kısalmaya neden olur. nefesin

4. Baş dönmesi ve baş ağrısı: Demir eksikliği aynı zamanda baş ağrılarına veya migrenlere de neden olabilir. Bu yeterli oksijen basınca neden olan kan damarlarının şişmesine yol açar beyne ulaşabilir olmasından kaynaklanmaktadır açan bir baş ağrısı ya da migrenin için.Ayrıca demir eksikliği olan kişilerde baş dönmesi ve baş dönmesi olabilir. Hemoglobin seviyesi düştüğünde veya sabit olarak düşük kaldığında, vücut bu oksijene neden olur ve bu fiziksel semptomlara neden olur. Baş dönmesi , beynin oksijensizliğinden kaynaklanır ya da kalbin ve kan damarlarının zayıf oksijenlenmesinden kaynaklanan düşük tansiyondan kaynaklanabilir.

5. Kalp çarpıntısı:Kalp çarpıntısı olarak da bilinen düzensiz kalp atışı, demir eksikliğinin başka bir belirtisi olabilir. Bunun nedeni, düşük hemoglobin düzeylerinin, kalbin oksijeni vücudun geri kalanına taşımak için daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelmesidir. Bu, anormal bir kalp atışıyla ya da kalbinizin düzensiz hızlı bir şekilde dövüldüğü hissiyle sonuçlanabilir. Aşırı durumlarda bu, kalp yetmezliğine neden olabilir . Ancak bu belirtiler genellikle daha sonra ortaya çıkar, demir eksikliği olan kişiler kalp çarpıntısı yaşamaktan önce çeşitli belirtilerden muzdarip olurlar.

6. Saç ve cilt hasarı:Saç ve cilt vücudumuz için ikincil işlevler olarak kabul edilir. Bunun nedeni vücudumuzun sınırlı oksijen dağılımını organlar ve dokular gibi en önemli işlevlere önceliklendirmesidir. Deri ve saçlar demir olmadığında kuru ve kırılgan hale gelirler . Ferritin olarak adlandırılan bir yoksun proteinin, bu problemlere neden olduğu bilinmektedir, çünkü zaman içinde vücudun tüm kısımlarına demirin depolanması ve serbest bırakılması için gereklidir . Düşük demir depoları, özellikle menopoz dışı kadınlarda saç dökülme oranını arttırır.

Dil ve ağızda ağrı:Ağzımıza bir göz atmak, sağlığımız hakkında bize birçok ipucu verebilir. Demir eksikliği bunlardan biridir. Örneğin, dil şişmiş, iltihaplı veya rengi solmuşsa, bu demir eksikliğinin bir göstergesidir. Vücudumuzda, dilin kas dokusunda bulunan bir demir ve oksijen bağlayıcı protein olan miyoglobin adı verilen bir proteine ​​sahibiz . Daha düşük miyoglobin seviyeleri, dilin ağrılı, pürüzsüz ve şişmesine neden olabilir. Demir eksikliği de ağızların köşelerinde kuru ağız ve ağrılı kırmızı çatlaklara neden olabilir .

8. Kırılgan tırnaklar:Kırılgan tırnaklar, aneminin daha sonraki aşamalarında görülen demir eksikliğinin çok daha az görülen bir belirtisidir. Bu duruma koilonychia denir . Koilonychia, tırnakların anormal derecede ince hale geldiği ve dışbükeyliklerini yitirdiği, düz ve hatta içbükey bir hal aldığı bir tırnak hastalığıdır. Erken dönemlerde tırnaklar kırılgan ve çip veya kırılabilirler. Bu durum çivinin ortasına düştüğünde ortaya çıkar ve kenarları bir kaşık gibi yuvarlak bir görünüm vermek için kaldırılır.

9. Huzursuz bacaklar:Kandaki demir L akış seviyeleri düşüşe yol açabilir , dopamin , hareket için önemli olan ve tetikleme kurabilen beyindeki kimyasal huzursuz bacak sendromu . Dopamin, beynin hareketleri düzenleyip koordine etmesine yardımcı olmak için beyin ve sinir sistemi arasında bir haberci görevi görür.Sinir hücreleri hasar görürse , beyindeki dopamin miktarı azalır, bu da kas spazmlarına ve istemsiz hareketlere neden olur. Dopamin düzeyleri doğal olarak günün sonuna doğru düşer ve bu da huzursuz bacak sendromunun semptomlarının neden gece ve gece boyunca daha kötü olduğunu açıklayabilir .

10. karın ağrısı ve idrarda kan:İntravasküler hemoliz , demir eksikliğinin neden olduğu bir durumdur, kırmızı kan hücrelerinin kan akışında parçalandığı ve daha sonra idrarda kaybolan demiri serbest bıraktığı yerdir. Bu bazen yoğun egzersiz yapan, özellikle koşu yapan kişilerde ortaya çıkar ve “march hematuria” denilen ayaklardaki küçük kan damarlarına travmaya neden olabilir.İkincil demir eksikliği belirtileri:

Bu belirtiler daha az yaygın olma eğilimindedir ve diğer koşullara da bağlanabilir:Olağandışı istek: “Pika” olarak adlandırılan , herhangi bir besin değeri olmayan öğün yemek alışkanlığı olan sıra dışı bir durum vardır. Bu, buz gibi istenmeyen maddeler olabilir, ancak bazı insanlar, kuru boya, kir veya farklı metaller gibi daha zararlı maddeler için bir özlem duyabilir. Bu bozukluk genellikle geçicidir ve çoğunlukla çocuklarda ve hamile kadınlarda görülür.
Anksiyete: Kaygı , demir eksikliği ile ilişkili olabilecek başka bir semptomdur ancak bu semptom sadece kronik anemisi olan kişilerde gelişir. Demir eksikliği olan kişiler daha yüksek oranda psikiyatrik bozukluklara (özellikle DEHB) ve gelişimsel bozukluklara sahiptir. Demir eksikliğinin bu sorunlara yol açtığını ve sadece bir şans ilişkisi olmadığını kanıtlayan artan bir kanıt var .

Soğuk eller ve ayaklar: Anemiden muzdarip kişiler, dış ekstremitelerinde sıcaklıktaki en ufak bir değişiklikte kan dolaşımını kaybederler. Bu, sabit soğuk eller ve ayaklarla sonuçlanır. Vücudun ana organlarına gitmek için yeterli oksijen yoktur ve ekstremitelerimiz yeterli oksijen olmadan soğuğa neden olurlar.
Sık görülen enfeksiyonlar: Bir kişinin demir eksikliği olduğunda enfeksiyona direnç göstermesi daha zor olmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyon meydana geldiğinde enfeksiyonla mücadele etmek de daha zor olabilir. Anemi, doğuştan gelen (doğal) bağışıklık ve hücre aracılı immünitenin bozulması ile ilişkili olup, bu da enfeksiyon riskinin artmasına katkıda bulunur .Bakın : Zengin gıdaların demirlenmesi için rehber.Bakınız : Önerilen Günlük Ödeneği (RDA) Kılavuzu.

Demir seviyelerinizin olması gerekmediğini düşünüyorsanız, yapılacak en iyi şey, demir seviyenizi test edebilecekleri doktora başvurmaktır. Bu seçenek sizin için çok pahalıysa, kan vermeyi deneyin. Bir kan donörü olarak kabul edilebilmek için teknisyenler kandaki hemoglobin seviyelerini bir parmak dikeni ile test edeceklerdir.Ütü gibi bir takviyeye başlamadan ya da durmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Her şeyi almanız gerekip gerekmediğini, güvenli olup olmadığını ve alınacak uygun dozu size bildirebilir.Yukarıdaki belirtilerden hiç fark ettiniz mi? Kendini demir eksikliği için kontrol ettirdin mi? Tecrübelerinizi yorumlarda paylaşın ve başkalarının da uyarılmasına izin verin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here