Bronşit, kuru öksürük, kalp sağlığı, kabızlık için dut yaprağı tam anlamıyla bir şifa kaynağı peki nasıl kullanılır?

0
582

Dut yaprağı en az dut meyvesi kadar sağlık açısında önemli faydaları olan bir yapraktır. Dut yapraklarının kaynatılarak elde edilen çayı bir çok h-astalığın t-edavisinde kullanılır. Dut yaprağı çayının yapılması dışında da çeşitli kullanım alanları bulunuyor. Bunlara bir göz atalım.

Dut Yaprağının Faydaları Hakkında? Dut meyvesinin a-teş düşürmedeki rolü herkes tarafından bilinir. Aynı özelliği dut yaprağında da bulunmaktadır. Dut yaprağı kalp sağlığını o-lumlu yönde etkileyen m-addeler barındıran bir yapraktır. Kalp h-astalıkları için alıç yaprağı ile birlikte kullanılması t-avsiye edilir. Bronşit, boğaz ha-stalıkları ve kuru öksürük gibi r-ahatsızlıkların t-edavisinde kullanımı mevcuttur. Aynı zamanda idrar s-öktürücüdür ve özellikle beyaz dutun yapraklarından elde edilen çayın k-a-n şekerini düzenleyici özelliği vardır. Dut yaprağı ile hazırlanan çay e-gzama tedavisinde de kullanılır. Karaciğer h-astalıklarının t-edavisinde günde 3 bardak dut yaprağı çayı içilmesi t-avsiye edilir. Günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek vücuda zindelik ve direnç sağlar.

Yapılan araştırmalara göre dut yaprağından elde edilen özütün fil h-astalığına karşı şifalı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diş a-ğrılarına karşı gargara yapılarak kullanıldığında a-ğrıları giderici özelliğe sahiptir. Dut yaprağı çayının bir önemli özelliği de r-ahatlatıcı e-tkiye sahip olmasıdır. Zihnin ve bedenin gevşemesinde yardımcıdır. Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır? Malzemeler: 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı 1 litre su Dut Yaprağı Çayı Hazırlanışı: 1 litre k-aynamış olan suyun içerisinde 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı konulur. Bu şekilde yaklaşık 2 saat demlenmeye bırakılır. Demleme işlemi bittikten sonra çayınızı süzün ve gün içerisinde bu çayı aralıklarla içerek tüketin. Özellikle yemeklerden önce içildiğinde fayda sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here