Biz Yandık, Siz Yanmayın

0
91

Bir aile küçük kızlarının başından geçen akıl almaz olayı anlatıyor: Kızımıza aldığımız ilk uçan balonla facianın eşiğinden döndük. Hani şu her yerde açık alanlarda mesire yerleri, parklar, insanların kalabalık olduğu çocukların da çok olduğu yerlerde satılan rengarenk üzerilerinde çeşit çeşit resimler olan bildiğimiz uçan balon…

Çocukların dikkatini çekiyor görünüşleriyle, özeniyor, görünce de illa istiyorlar. Yıllardır hiç almamıştık, tehlikeli olduğunu bildiğimizden değil, nasılsa hiç denk gelmedik, belkide kızımız biraz daha büyüdü ve artık ne istediğinin farkındaydı.

İstedi işte sahilde yürürken gördü, bizde ilk kez aldık, elinde gezdirip “uçan balon” diye bağıran bir satıcıdan. Başımıza geldikten sonra öğrendik ne yazık ki. Normalde uçan balonların hiç bir tehlikesi olmayan helyum gazı ile şişirilmesi gerekiyormuş.

Ama çocukların sağlığını hiçe sayan daha çok kazanma peşinde olan açgözlü vicdansızlar ona da el atmışlar… Başımıza bu kötü olay geldikten sonra öğrendik ki 5 tl ye satılan bu balonları daha ucuza gelsin diye helyum gazı ile değil ,artık nasıl yapıyorlarsa karpit ve lavabo açıcısı kullanarak şişiriyorlarmış.

Ki maliyetleri ucuz olsun. Ve bir bomba gibi ses ve de yanıcılık etkisi varmış. Maalesef bizimki de onlardanmış. Kızımın elinde bomba gibi bir sesle patladı ve ateş topuna döndü. Balonun naylonu ellerine yapışmış alevi sönmüyor saniyeler içinde ellerinde derin yanıklar ve bacağında da yanıklar oluştu.

Allah’tan Ben yanındaydım ve şükürler olsun ki anında müdahale ettim. Ya olmasaydım? Kendi ellerimde oluşan yanıkların sözünü bile etmiyorum. Ellerindeki 2. Dereceden derin yanıklara ilk müdahalesini acil serviste genel cerrah yaptı. Ve söylediği ilk şey “çok şanslıymışsınız ki kirpikleri, saçları da hafif yanmış, gözlerine ve yüzüne bir şey olmamış.” Yani daha kötüsü olabilirdi.

Yüzü gözü yanabilirdi. Üzerinde bir şort ve askılı bir atlet vardı. Elbise türü bir şey olup kıyafetleri alev alıp tutuşabilirdi, daha bir çok kötü senaryo… Ellerinde derin yanıklar olduğu için sinirlerin zarar görme ihtimaline karşın Plastik Cerrahide tedavimiz devam ediyor.

En az 10 gün boyunca da pansumanlarımız devam edecek. Umuyoruz ki bu kötü tecrübenin izlerini ömür boyu taşımak zorunda kalmaz minik prensesim…Tüm anne ve babalar tüm ebeveynler farkında değil bu tehlikenin. Çoğu kişi de maalesef balonlardaki bu tehlikeyi bilmediği için almaya devam ediyor. Lütfen paylaşın herkes okusun çocuklarının minik kucaklarına, ellerine bomba vermesinler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here