Bir H-ırsızın Mürid Olma Hikayesi

0
294

Evine hırsız girince affedip âli cenap tavır takınarak insan kazanan Ahmed er-Rıfâi Hazretlerinin yaşadığı çarpıcı örnek hikâye…

Allah dostlarından Ahmed er-Rıfâi bir gece evine geldiğinde içeride bir hırsız olduğunu fark eder ve şefkatle hırsıza yaklaşır, ona korku ve telaşını giderecek şu sözleri söyler; “Oğlum! Galiba buğday çuvalını almak istiyorsunuz. Ama buğdaydan ekmek yapmak için önce öğütmek, sonra kepeğini vs. ayıklamak lazım. Bu işler seni yorar. Oysa kilerde hazır un var, sana ondan vereyim.”

Hırsız şaşkın vaziyette Ahmed er-Rıfâiyi takip eder, un çuvalını göstererek; “Bu çuvalı yükleyecek bineğin var mı?” der. Çuvalı bineğe yüklerler. Üstad bir süre kendisine refakat eder ve ayrılacağı zaman şunları söyler:

“Evladım! Senin ihtiyaç içinde olduğunu önceden öğrenip ihtiyacını gidermemiz gerekirdi. Seni buraya kadar yorduk, bize hakkını helal et.” Bu sözler karşısında hırsız adeta erir. Evine varır, bu asil tavrın tesiriyle sabaha kadar uyuyamaz, ertesi gün gelip Ahmed er-Rifâi hazretlerine mürid olur.Büsbütün maddileşen günümüz dünyasında bu türlü davranışlar tasavvur bile edilemiyor. Bu haberlere efsane gözüyle bakılıyor. Halbuki bunlar fiilen olmuş olaylardır. Olması da muhal değildir. Îsar yani başkasını kendine tercih etme ruhu ve anlayışı kaybolunca normal fedakarlıklar bile anormal karşılanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here