Beş Tane Ceviz Yedik’ten 4 Saat Sonra

Beş Tane Ceviz Yedik’ten 4 Saat Sonra..İnsan sağlığına olan faydaları ile bilinen ceviz, küçükten büyüğe herkesin severek tükettiği zengin besin değerleri ve vitaminlere sahip, mucizevi bir yemiş türüdür. Beyin sağlığından kalp sağlığına kadar pek çok hastalığın

tedavisinde büyük rol oynayan cevizin faydalarını sizler için araştırdık. Cevizin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Cünlük hayatımızda sıkça tükettiğimiz cevizin bilinçli bir şekilde tüketildiğinde insan sağlığına ciddi oranda faydası vardır. Cevizin içerdiği zengin vitamin ve mineraller beyin sağlığı, kalp sağlığı, yüksek kolesterol, kanser gibi pek çok hastalığın tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Her gün 3-4 adet ceviz yemek vücudun gün içerisinde ihtiyacı olan omega 3 yağının %85’ini karşılamak anlamına gelir. Peki cevizin faydaları nelerdir? Ceviz hangi hastalıklara iyi gelir?

CEVİZ NEDİR?

Ceviz, Cevizgiller familyasından Latince adıyla Juglans Regia’dır. 20 ila 30 metre yüksekliğinde ki ağaçlarda, Mayıs ayında çiçeklenmeye başlar. Haziran ve Temmuz aylarında yeşil ve sert kabuklu olarak yetişen ceviz Balkanlardan, Himalayalara kadar uzanan geniş alanlarda özellikle dağ ormanları ve su kenarlarında yetişir. Ülkemizde ise hemen hemen her bölgede yetiştirilen ceviz, en sık Ege, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir.

Her alanda faydası olan cevizin ağacı özel mobilyacılıkta, yaprakları ve meyvesi yağ, ilaç ve boya maddesinde, cevizin kendisi ise saymakla bitmeyecek kadar çok alanda fayda sağlamaktadır.

CEVİZİN BESİN DEĞERLERİ NELERDİR? Ceviz, folik asit ve E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko mineralleri, omega 3 yağ asidi açısından zengin bir kaynaktır. Cevizin 100 gramında 654 kcal kalori bulunmaktadır. 100 gram ceviz içerisinde yer alan besin değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir;

CEVİZİN FAYDALARI NELERDİR? * Ceviz, içerisinde barındırdığı bol miktarda omega 3 yağ asitleri ile kan basıncını azaltarak kalp sağlığını korur.

* Ceviz, kalbin en büyük dostudur. Kalp ve damar hastalıklarını tedavi eder.* İçerdiği yüksek lif sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.* Bağırsakları temizler.* Kabızlık sorununu giderir.* Omega 3 bakımından zengin olan ceviz beyin gelişimini ciddi oranda etkiler.* Prostat, göğüs ve pankreas kanserini tedavi edici özelliği vardır.

* Vücutta biriken toksinleri dışarı atar.* Bağışıklık sistemini güçlendirir. * Yüksek miktarda içerdiği lif sayesinde tokluk hissi vererek zayıflamanıza yardımcı olur.
* Diyabet oluşumunu engeller. * Uyku hormonu olarak bilinen melatonin bileşikleri içeren ceviz, düzenli ve dingin bir uyku çekmenizi sağlar.

* Ceviz Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için tehlikeli kalp ritmlerini engeller, kalp krizi riskini azaltır. * Kemik ve diş yapısının güçlenmesini sağlar.
* Akciğer hastalıklarına karşı savunma mekanizması oluşturur. * Hafızayı güçlendirir.

* Kolesterol seviyesini dengede tutar. * Ruh sağlığı ve depresyona iyi gelir. * Ceviz, vücuttaki gizli veya görülen tümörlerin gelişmesini yavaşlatarak tedavi sürecinde zaman kazandırır. * Cilt sağlığını korur. Cildin yenilenmesini ve canlı kalmasını sağlar.* Saç bakımı için kullanılır.

CEVİZİN ZARARLARI NELERDİR?Cevizin direkt sağlığa zararı olduğuna dair bir bulgu yoktur fakat tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekir:

* Bazı kişilerde bünyelerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı alerji yapabilir. * Aşırı tüketilmesi kiloya neden olabilir ve boşaltım yolları organlarında sorun yaratabilir.