Bazı Şeyleri Anlamamız İçin Fazla Uzağa Gitmeye Gerek Yok

0
84

Bazı şeyleri anlamak için, fazla uzağa gitmemize gerek yok. Büyüklerimizden, dedelerimizden, ninelerimizden “Eskiden, bizim zamanımızda; ne bu kadar bolluk yiyecek, içecek, ilaç, araba, ne de bu kadar hastalık yetiremedim bitiremedim derdi vardı.” sözlerini hepimiz mutlaka duymuşuzdur.

Hayatımıza sinsice sokulan ve bizlere de “normalmiş” gibi gelen şu yaptıklarımızla, beklentiler, yaşantılarla beraber söylemlerimizde değişti.Ne ilginçtir ki; bu günlerle mukayese yaptıklarında ise, “azıcık aşlarıyla” mutlu yaşadıklarını söylerler her defasında.

Bu günlerde yaşadığımız sıkıntıların sebebi; sakın “Allah” isminin dilimizden ve zamanla da gönlümüzden silinmesi olmasın. -Evden ayrılırken geride kalanlara “Allaha ısmarladık”, “Allah’a emanet olun” derdik. Şimdi “haydi ben kaçtım”, “bay bay”, “hadi öptüm” der olduk.

-İşe gidenlere “Allah işini rast getirsin-hayırlı işler hayırlı kazançlar”, derdik. Şimdi Allah lafzını kullanmaksızın “iyi işler bol kazançlar” der olduk. -Şaşırdığımızda “sübhânallah” derdik. Şimdi “vaaavvv” der olduk.

-Sevindiğimizde “elhamdülillah” derdik. Şimdi “olleeeyyy” der olduk. -Başımıza bir musibet geldiğinde “Allah’ın dediği olu!” derdik. Şimdi “hay aksi!, “bu da nereden çıktı!”, “bittim!”, “mahvoldum!” der olduk.

-Bize iyilik yapana “Allah razı olsun”, “Allah ne muradın varsa versin!” diye dua ederdik. Şimdi “teşekkürler” diyoruz. -Bir işle uğraşanlara “Allah kuvvet versin” derdik. Şimdi “kolay gelsin” der olduk.

-Yeni evlenenlere “Allah bir yastıkta kocatsın!” derdik. Şimdi “mutluluklar” diyoruz.
-Sınava girecek olanlara “Allah zihin açıklığı -Hayırlı başarılar versin” diye dua edilirdi. Şimdilerde sadece “başarılar” deniliyor.

-Geleceğe dair planlar yapılırken “inşallah”, “Allah izin verirse”, “Allah kısmet ederse” derdik. Şimdilerde sanki gelecek bizim elimizdeymiş gibi “umarım”, “tahminim o ki” gibi ifadeler kullanır olduk. -Günah işlediğini gördüğümüz kimselere “Allah ıslah etsin, Allah affetsin”, Allah hidayet etsin derdik. Şimdi lanet okur olduk.

-Kötü bir şeyden bahsederken “Allah korusun”, “Allah esirgesin” derdik. Şimdilerde “kapa şu şom ağzını” der olduk. Oldukta ne kanaatla ne bereket kaldı ne de huzur.Şimdilerde mutluluğu “Allah’tan başka şeylerde” arar olduk.

Sizce; sözlerimizden “Allah” kelimesinin çekilmesi, artık mümince düşünmediğimizi, hayata, Müslümanca değil de maddeci bir mantıkla baktığımızı ele vermiyor mu? Sözlerimizden -Allah- kelimesinin çekilmesi, bir zaman sonra hayatımızdan da imanın ve bereketin kaybolmasına yol açmıyor mu? Ne diyelim? “Allah sonumuzu hayretsin!” ÂMİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here