B12 Vitamini Eksikliğine

B12 Vitamini Eksikliğine Di-kkat Lahana turşusu laktik asit kullanılarak işlenen bir lahana bazlı fermente besindir. Onun yüksek besin değeri zinde ve sağlıklı tutar. Lahana B, C, A ve K vitaminleri açısından zengindir aynı zamanda önemli miktarda lif de içerir. Fermente gıdalar , dünyada lahana turşusu ile bilinmeye başladı. Lahana turşusu lezzetinin yanısıra sağlık ve güzellik avantajları da bulunmaktadır. İşte Lahana Turşusunun faydaları:

K-a-nseri Önler Lahana turşusu bulunan izotiosiyanatlar denilen bir bileşik k-a-nserli hücrelerin gelişimini önlemeye yardımcı olur. Bu şekilde, kolon, meme, prostat ve akciğer k-a-nseri riskini azaltır. Ayrıca, lahana turşusunda bulunan antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve bunların zararlı etkilerinden vücudu korur. Lahananın sağlık faydalarını görebilmek için her hafta bu turpgillerden en az 4-5 kez tüketilmesi tavsiye edilir.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltın Lahana, potasyum, magnezyum ve flavonoidler açısından zengindir. Her üçü de kalp rahatsızlıkları riskini önleyen ayrılmaz unsurlardır. Bunun dışında, bu fermente sebzenin lif zenginliği ana damarlar ve kan damarlarındaki tehlikeli kolesterolü yok eder. Çoğu durumda düşük yoğunluklu lipoprotein hızını azaltır. Bu nedenle, kardiyovasküler hastalıklara karşı vücudu korur. Anne ve bebek için faydalıdır lahana Turşusu, anne karnındaki bebeğin gelişimi için çok önemli olan folat içerir. Bunun için anne adayları için vazgeçilmez bir besindir. Ayrıca, lahana demir alımını arttıran ve bebeğin sağlıklı büyümesini sağlayan C vitamini ile doludur.

Sindirim Artırır Temiz ve sağlıklı bir sindirim sistemi, İrritabl Bağırsak Sendromu gibi bozukluklardan kişiyi korur. Sindirim sistemini dengelemeye yardımcı olan laktik asit, probiyotik bakteriler lahana turşusunda mevcuttur. Lahana Turşusu, boşaltım sistemini de düzenler ve böylece mide ülseri ve kolon k-a-nserlerini önler. Beyin fonksiyonlarını koruyun Lahana turşusunda bulunan B6 vitamini bileşikleri, beyin ve sinirlerin düzgün işleyişini sağlar ve RBC oluşumunu destekler. Kan Şekeri Düzeyini düzenler Lahana turşusundaki magnezyum ve liflerin kombinasyonu şeker hastaları için çok faydalıdır. Vücutta kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde etkilidir.

Kemik erimesini azaltır Lahana turşusunda bulunan bol mineraller, güçlü kemiklerin oluşmasına ve osteoporozdan korumaktadır. Lahana Turşusunun kemik sağlığı üzerine etkilerini içinde bulundurduğu K vitamini ve magnezyum sağlamaktadır. Enerji Verir Lahana turşusu yüksek demir içerir. Bu vücudun metabolizmasını ve kan dolaşımını artırarak size enerji verir. Bunun yanı sıra, demir, anemi gibi bir çok hastalığı önler.

Bağışıklık Sistemi Çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasını bol vitamin ve mineraller sayesinde Lahana Turşusu önler. Tek porsiyon lahana turşusunda günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 35’i karşılanır. Ayrıca, bağırsak florasını korumaya yardımcı olur. Enflamasyon azaltır Lahana turşusu, anti-inflamatuar etkileri vardır ve ağrıyı hafifleten organik bileşikler ile doludur. Bunun için kas ve artrit gibi ağrıları hafifletir.