Asgari ücret belli oldu

TÜRKİYE EKONOMİSİ Asgari ücret belli oldu Milyonlarca vatandaşın merakla takip ettiği asgari ücret zammı konusunda son dakika bilgileri gelmeye devam ediyor. Ülkemizde bilindiği gibi yaklaşık 10 milyon asgari ücretle çalışan birey var; bu bireyler 2019’da asgari ücret ne kadar sorusunun cevabını büyük bir ilgiyle araştırıyor. Asgari ücret zammı açıklandı. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret tutarı belli oldu. 2019 yılında uygulanacak asgari ücret: net 2 bin 20 TL.25 Aralık 2018, 15:34 Son Güncelleme: 25 Aralık 2018, 15:51 Yeni Şafak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı. Asgari ücret 2019 için 2020 TL oldu.Aile, Çalışma ve Sosyal

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığındaki toplantı, bakanlık binasındaki Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda saat 10.00’da başladı. Toplantının ardından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bugün 2019 yılı için belirlenen asgari ücreti açıkladı.Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısına hoşgeldiniz. Toplantımızın, emeği ve alınteri ile ülkemize değer katan işçi ve işveren kardeşlerimiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyor; hepinizi saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.

Bildiğiniz gibi, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 6 Aralık’taki ilk toplantısında, yine bu salonda, bir araya gelmiştik. Ve ortak hedefimizin, tüm sosyal tarafların görüşlerini ve taleplerini göz önünde bulundurarak, işçi ve işverenlerimizle hep birlikte, sürdürülebilir bir kalkınmayı tesis edecek şekilde asgari ücreti daha ideal bir noktaya getirmek olduğunu belirtmiştik. O buluşmamızdan bu yana Komisyon üyelerimiz çok yoğun ve titiz bir çalışma yürüttüler. 2. toplantıyı 13 Aralık’ta TİSK ev sahipliğinde, 3. toplantıyı ise 20 Aralık’ta TÜRK-İŞ ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Bu vesileyle, Komisyon çalışmalarına sundukları değerli katkılardan dolayı TÜRK-İŞ’e, TİSK’e ve tüm kamu temsilcilerimize huzurlarınızda teşekkür etmek isterim.

Biz de Bakanlık olarak bu süreçte sosyal adaleti ve çalışma barışını güçlendirmeyi / işçilerimizi, işverenlerimizi ve işin bizatihi kendisini koruyarak ülkemizin insani ve ekonomik kaynaklarına sahip çıkmayı temel önceliğimiz olarak gördük. Bu sorumluluğun bilinciyle, tüm dengeleri ve hassasiyetleri gözeterek Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını yürüttük. Hükümetlerimiz döneminde gerçekleştirdiğimiz asgari ücret artışlarına baktığımızda da bu hassasiyeti görebilirsiniz.

Malumunuz, asgari ücret, işçilerimizin, işverenlerimizin ve hükümetimizin 5’er üye ile temsil edildiği toplam 15 üyeden müteşekkil bağımsız bir komisyonca tespit edilmektedir. İşçi ve işveren sendikalarımızın temsilcilerinin görüşleri ve talepleri, Hazine ve Maliye Bakanlığımızın, Ticaret Bakanlığımızın ve Türkiye İstatistik Kurumumuzun değerlendirmeleri ve ayrıca ulusal ve küresel ekonomik hedeflerimizin ışığında bugüne gelmiş bulunuyoruz.

Bu haberi bekleyen milyonlarca vatandaşımızı daha fazla bekletmeden asgari ücret rakamlarını açıklamak istiyorum. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun nihai kararına göre 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olacak asgari ücret brüt 2558 TL net 2020 TL olarak belirlenmiştir.
Böylelikle, geçen yıla kıyasla net asgari ücret % 26,05 artmıştır. Bu karar, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun oy birliği /oy çokluğu ile alınmıştır. Bildiğiniz üzere, açıklanan rakam bekar ve çocuksuz bir işçimiz için geçerli olup, üç çocuklu evli bir işçimiz için bu rakam 2155 TL’ye ulaşmaktadır.

Tespit edilen asgari ücretin başta çalışanlarımız ve işverenlerimiz olmak üzere toplumumuzun tüm kesimlerine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Komisyon üyelerimize çalışmalarından dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Ve üç haftadır komisyon çalışmalarımızı yakinen takip eden, siz değerli basın mensuplarımıza da ilginizden ve özeninizden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun nihai kararına göre 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 2 bin 558 Türk lirası, net 2 bin 20 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Böylelikle, geçen yıla kıyasla net asgari ücret yüzde 26,05 artmıştır’ dedi.10 MİLYON ÇALIŞANI İLGİLENDİRİYOR İşçi, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere dördüncü kez toplanacak.Belirlenecek yeni ücret 10 milyon çalışanı doğrudanilgilendirirken,2019’da yapılacak toplu sözleşmeler için de belirleyici olacak.

ASGARİ ÜCRET ŞU ANDA NET 1603 LİRA Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor.Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK işveren tarafı adına masa bulunuyor.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantının ardından komisyon, sırasıyla işveren ve işçi ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapıyor.Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

TÜİK’TEN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ Asgari ücret toplantılarına bu yıl ilk kez görüşlerini bildirmek üzere bir işçi de katıldı.Komisyon, ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını 20 Aralık’ta yapmıştı. Toplantıda, bir işçinin asgari geçim tutarını komisyonla paylaşan TÜİK, asgari ücreti ‘ağır’ statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, ‘orta’ statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, ‘hafif’ statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak önermişti.

TÜİK’in önerdiği rakamların, gerek işçi gerekse de işveren tarafının tekliflerinin somutlaşması ve pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici niteliği bulunuyor.İŞÇİ VE İŞVEREN NE İSTİYOR?Türk-İş yeni asgari ücret belirlenirken öncelikle geçim şartlarının temel alınmasını istiyor. Ayrıca, asgari ücret görüşmelerine 2 bin liranın üzerinde başlanılmasını, bu rakama enflasyon oranındaki artışın yanında refah payının da eklenmesini talep ediyor.

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını da savunan Türk-İş, net ücrette 2 bin liranın altındaki her teklife kapılarını kapatıyor.TİSK ise yeni asgari ücret belirlenirken hedef enflasyon, yatırımlar, rekabet gücü, verimlilik ve işsizlikle mücadelenin dikkate alınmasını, asgari ücret desteğinin arttırılarak devam ettirilmesini, yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payının 2019 yılı için alınmamasını talep ediyor.İşveren ayrıca SGK işveren desteğinin yüzde 5’ten yüzde 6’ya çıkartılmasını ve toplu iş sözleşmesi imzalanan iş yerlerinde bunun yüzde 7 olarak uygulanmasını istiyor.